Mobilní dům: Potřebujete stavební povolení?
Výrobek plnící funkci stavby.
Mobilní dům je označován jako „výrobek plnící funkci stavby“. Podle výkladového stanoviska Ministerstva pro místní rozvoj spočívá rozdíl mezi výrobkem plnícím funkci stavby a stavbou v místě, kde vznikají.
„Stavba vzniká na staveništi (z jednotlivých výrobků) a za její provádění je zodpovědný zhotovitel (stavební podnikatel), nebo stavebník v případě provádění stavby svépomocí, zatímco výrobek vzniká ve výrobním závodě a výsledné vlastnosti garantuje výrobce,“ píše ministerstvo. Požadavky na stavbu i na výrobek plnící funkci stavby pak musí být obdobné. „Není možné, aby na rodinný dům, který vzniká na staveništi, byly kladeny jiné (vyšší) požadavky než na rodinný dům dodaný výrobcem jako hotový výrobek,“ připomíná stanovisko.
U výrobku plnícího funkci stavby pak není rozhodující, jestli má kola, lze jej přemístit na jiné místo, anebo zda poskládání domku došlo až na stavbě. I výrobek plnící funkci stavby, využíváme-li jej k bydlení, musí splňovat základní parametry dané příslušnými zákony a vyhláškami.
Častým problémem u mobilních domů určených pro bydlení bývá nedodržení světlé výšky (podle vyhlášky o technických požadavcích na stavby musí být totiž v obytných místnostech v rodinném domě nejméně 2500 mm, v podkroví pak 2300 mm). Mobilheim musí kromě technických požadavků na stavby splňovat i zákonem dané parametry týkající se energetické náročnosti, hygienické normy a předpisy v oblasti požární ochrany.
K umístění potřebujete územní souhlas
K umístění mobilního domku není třeba ani stavební povolení, ani ohlášení. Cestě na stavební úřad se ale nevyhnete – potřebujete totiž územní souhlas. O územní souhlas se žádá podáním s názvem „oznámení o záměru v území“, tím dojde k ohlášení záměru umístit na daném pozemku mobilní domek.
„K oznámení o záměru je nutno připojit doklad o vlastnictví pozemku, či o jiném důvodu zakládajícím právo na umístění mobilního domu na pozemek, stanoviska vlastníků technické a dopravní infrastruktury a dále prohlášení výrobce mobilního domu o splňování technických norem a zjednodušenou technickou dokumentaci mobilního domu,“ vysvětlují advokáti Štěpán Ciprýn a Pavel Kiršner.
„Poslední dva dokumenty by vám měl poskytnout výrobce, případně dodavatel mobilního domu,“ dodávají advokáti. Na vydání územního souhlasu má stavební úřad lhůtu třicet dní od podání oznámení o záměru.
Kam lze mobilní dům umístit?
I pro umístění mobilních domů platí pravidla daná zákonem – umístit je můžeme pouze tam, kde to připouští územní plán (typicky v zastavitelných plochách). Pořízením mobilního domu tedy nelze platný územní plán obejít. Další podmínkou je architektonické začlenění domku do území a soulad s cíli územního plánovaní.
Podle katastrálního zákona se do katastru nemovitostí zapisují budovy, které jsou spojené se zemí pevným základem. Povinnosti zápisu do katastru tedy mobilní dům nepodléhá. V mobilním domě můžete mít zřízen i trvalý pobyt. „Jedinou podmínkou je, aby měl domek přiděleno číslo popisné, anebo evidenční,“ uzavírají Ciprýn a Kiršner.
Zdroj - Hypoindex.cz
© 2024, reality-mozaika.cz – všechna práva vyhrazena
Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REAlBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality