Nekalé praktiky některých realitních kanceláří
Realitním makléřem se může v Česku stát prakticky kdokoliv, protože činnost spadá do volné živnosti a není upravena žádným speciálním zákonem. Podle ředitelky odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj Veroniky Vároši se to ještě nějakou dobu nezmění.
„Zákon o realitním zprostředkování je připraven k projednání, ale jeho schválení již není z časových důvodů reálné,“ sdělila MF DNES Vároši a dodala, že je zákon připraven pro legislativní proces v novém volebním období.
Na českém realitním trhu se snaží uživit nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Podle odhadů České asociace pro nemovitosti (CAPNE) u nás působí přes 2 500 realitních kanceláří a okolo 20 tisíc realitních makléřů.
Konkurence je obrovská a triky a podvody jsou často jedinou šancí, jak obstát. Někdy to projde a jindy to dotyčnému spočítá Česká obchodní inspekce (ČOI), která každoročně zaznamenává celou řadu podnětů a stížností na realitní kanceláře i makléře. Rekordní pokuta dosáhla pěti milionů korun.
Nejzávažnější následky mají triky používané při prodeji a koupi nemovitostí, kdy jde zpravidla o miliony korun. Seznamte se s nejpoužívanějšími z nich.
Na straně prodávajících
1Koupím byt v této lokalitě
„Nejběžnější trik je rozhoz letáčků tipu – Koupím byt v této lokalitě. Takhle se snaží makléři dostat k zakázce. Klient na číslo zavolá a v průběhu schůzky pak dotyčný prozradí, že je makléř, popisuje jeden z nejznámějších triků ředitel Fincentrum Reality Jaroslav Mašek, který lhaní klientům označuje za skandální a nedůvěryhodné.
2Máme pro vás kupce
Tvrzení makléře, že má kupce, je osvědčená klasika. Kdo by si ale koupil nemovitost, kterou nikdy neviděl nebo si ji pořádně neprohlédl? Můžete si být jisti, že na vás u realitního makléře bude čekat zprostředkovatelská smlouva.
3Nereálná nabídka
Prodávajícím realitní makléři často slibují nereálné prodejní ceny. Cílem je přimět prodejce, aby podepsal exkluzivní smlouvu, což znamená, že prodej nemovitosti už nemůže svěřit nikomu dalšímu. Alespoň pokud nechce platit tučnou pokutu. Obrana je podle předsedy České asociace pro nemovitosti Tomáše Peterky jednoduchá. „Udělejte si průzkum, kolik podobné nemovitosti ve stejné lokalitě stojí. S realitní kanceláří také můžete uzavřít zkušební smlouvu na 1–3 měsíce. Během té doby mohou ukázat, co umí,“ vysvětluje Peterka.
4Peníze za nemovitost ihned
Cílem tohoto inzerátu je ve většině případů podepsat s klientem zprostředkovatelskou smlouvu. V některých případech realitní kanceláře nemovitosti opravdu vykupují, ale často nabízejí výrazně nižší částku, než jakou byste získali při klasickém prodeji.
5Nevyužívejte RK
Mezi nekalé praktiky na realitním trhu spadá i počínání některých realitních portálů, které bezostyšně pomlouvají kvalitní servis realitních kanceláří. „Tyto portály doporučují, aby si klienti „prodávali a pronajímali“ sami a k tomu jim jakoby náhodou doporučují nejrůznější realitní služby za úplatu. Fígl je v tom, že za svoji „zprostředkovatelskou“ činnost nemají oproti oficiální realitní kanceláři žádnou zodpovědnost, díky čemuž mohou zákazníci přijít o čas i o peníze,“ popisuje jeden z triků generální sekretář Asociace realitních kanceláří České republiky Jan Borůvka.
Na straně kupujících
1Prodávám nemovitost
I na straně kupujících se objevují nekalé praktiky už na samém počátku. Realitní makléři se vydávají za přímé prodejce nemovitosti. Až při prohlídce nemovitosti se kupec dozví, že je vše jinak.
2Klamavý inzerát
Většina zájemců o nemovitost začíná své hledání na internetových realitních serverech. Na internetu si nemovitost nemohou hned zkontrolovat, takže není nic nezvyklého, že se dostaví na sjednanou prohlídku a nestačí se divit. Místo slibovaného prvního patra je to přízemí. Cena inzerované nemovitosti je na hony vzdálená. Rekonstrukce proběhla před dvaceti lety. A fotografie v inzerátu byly focené širokoúhlým objektivem, takže vůbec neodpovídají realitě. Předtím než se vydáte na prohlídku, se dobře informujte po telefonu.
3Neexistující nemovitost
Při prohlídce realitních serverů narazíte na zajímavou nemovitost v perfektní lokalitě, a navíc za zajímavou cenu. Se zájmem kontaktujete inzerujícího makléře a ten vám s politováním oznámí, že nemovitost je zarezervována nebo prodána. Ihned vám nabídne lákavou alternativu. Ve stejné lokalitě, se stejnými parametry, ale za trochu vyšší cenu. Ani se nenadějete a už jste na prohlídce. Když nevyjde tahle, tak to makléř bude zkoušet dál, dokud neuspěje.
4Nabídka bez vědomí majitele
Při hledání vhodné nemovitosti si můžete všimnout, že jednu nemovitost nabízejí dvě různé realitní kanceláře. Zbystřete! Makléři často převezmou cizí inzerát, aniž mají dohodu s majitelem. Někdy se také stává, že se vydávají za kupce, pořídí si na prohlídce fotky nemovitosti a tu pak na vlastní pěst nabízejí. V obou případech se za majitelem chystají, až budou mít kupce. Nechte si proto ukázat zprostředkovatelskou smlouvu.
5Rezervační smlouva
Klasickým argumentem, proč podepsat rezervační smlouvu a složit rezervační poplatek je: „Máme více vážných zájemců, když to nepodepíšete hned, zítra už může být pozdě.“ Podpis rezervační smlouvy je pro makléře důležitý, protože se chtějí pojistit, že dostanou svou provizi i v případě, že se prodej nakonec neuskuteční. Podpisem o rezervační poplatek, který při prodeji bývá v řádu desítek tisíc, můžete přijít.
Převzato z:
https://ekonomika.idnes.cz/realitni-makleri-byznys-deset-nejvetsich-figlu-f5o-/ekonomika.aspx?c=A170917_212534_ekonomika_mok
© 2024, reality-mozaika.cz – všechna práva vyhrazena
Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REAlBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality