VÝPOVĚĎ NÁJEMCI? POZOR NA ZDŮVODNĚNÍ...
VÝPOVĚĎ NÁJEMCI? POZOR NA ZDŮVODNĚNÍ...
---------------------
"Když jsme podepisovali nájemní smlouvu, nájemce sliboval, že bude vše plnit. Pár měsíců po nastěhování s ním jsou ale takové problémy, že bychom nejraději nájemní smlouvu ukončili. Můžeme to ale vůbec udělat bez zdůvodnění... nebo jsou nějaká omezení?"
Všichni majitelé bytů by si přáli, aby jejich nájemci byli čistotnými a slušnými občany. Aby včas platili nájem. A aby s nimi nebyly žádné „problémy“.
Protože ale máme jako lidé rozmanité osobnosti, každý pronajímatel se čas od času dostane do situace, kdy chce nájemní vtah ukončit.
Impulsem bývají stížnosti sousedů na nevhodné chování nájemce, obtížná dohoda o realizaci oprav v bytě, neplnění nájemní smlouvy a nejčastěji samozřejmě neplacení nájmu.
Protože je ale pronájem bytu transakcí, při které byla sepsána nájemní smlouva, případná výpověď se musí řídit právě touto smlouvou.
Výpověď nelze tedy dávat nájemci z jakéhokoliv důvodu, ale pouze z těch, které stanoví zákon.
Přesný popis situací, kdy může pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu, je uveden – mimo jiné – v § 711 občanského zákoníku.
Pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu v následujících případech:
a) jestliže nájemce nebo ti, kdo s ním bydlí, přes písemnou výstrahu hrubě porušují dobré mravy v domě;
b) jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné a úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve výši odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu nebo nedoplnil peněžní prostředky podle § 686a odst. 3;
c) má-li nájemce dva nebo více bytů, vyjma případů, že na něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt;
d) neužívá-li nájemce byt bez vážných důvodů nebo byt bez vážných důvodů užívá jen občas;
e) jde-li o byt zvláštního určení a nájemce není zdravotně postižená osoba; toto ustanovení se nepoužije, pokud nájemce dovršil 70 let věku.
Pokud dochází v nájemním vztahu k jedné z výše uvedených situací, pronajímatel má právo dát nájemci výpověď. Výpověď ale musí, mimo jiné, obsahovat jasné zdůvodnění - v opačném případě je totiž neplatná.
Výpověď je jednostranným právním úkonem a není nutné, aby s ní nájemce souhlasil. Pokud výpověď splňuje zákonem stanovené požadavky, okamžikem jejího doručení začíná běžet výpovědní lhůta a jejím uplynutím také nájem bytu skončí.
Jste-li tedy pronajímatelem a přemýšlíte, jak ukončit nájem s problematickým nájemcem, zkontrolujte výše uvedené důvody. Pokud se některý z nich na vaši situaci vztahuje, můžete dát nájemci výpověď.
© 2025, reality-mozaika.cz – všechna práva vyhrazena
Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REAlBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality